Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Laboratiorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności LangUsta

LangUsta, czyli Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności skupia naukowców i studentów zainteresowanych procesami poznawczymi i neuronalnymi leżącymi u podstaw posługiwania się językiem. Laboratorium znajduje się na czwartym piętrze Instytutu Psychologii UJ, w pokojach 4.12 oraz 4.13. Na jego wyposażeniu znajdują się dwie dźwiękoszczelne i klimatyzowane kabiny wraz z pomieszczeniem kontrolnym. Kabina pierwsza służy do badań behawioralnych, druga do badań z użyciem EEG. Oprócz elektroencefalografu laboratorium dysponuje dwoma serwerami, a także komputerami wyposażonymi w oprogramowanie badawcze z zakresu psychologii eksperymentalnej, psycholingwistyki i analizy danych. Wszystkie krytyczne elementy torów pomiarowych podpięte są do zasilania awaryjnego, pozwalającego na kontynuowanie badań w przypadku problemów z dostawą prądu. Dysponujemy też wysokiej jakości mikrofonami i słuchawkami do prowadzenia badań wykorzystujących rejestrację i prezentowanie mowy.

Regulamin dostępu do laboratorium Langusta:
1. Laboratorium dysponuje dwiema kabinami dźwiękoszczelnymi: behawioralną (BEH) oraz EEG. W każdej kabinie znajduje się jeden komputer z systemem Windows. W kabinie EEG dostępny jest system EEG Biosemi Active-Two z opcją podłączenia 32 lub 64 elektrod, a także dioda światłoczuła. W każdej kabinie zamontowana jest kamera, która umożliwia podgląd badania z poziomu pomieszczenia eksperymentatora, możliwa jest również głosowa komunikacja między kabiną i pomieszczeniem eksperymentatora. 
2. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem badania EEG muszą korzystać z własnych czepków, elektrod, żelu i własnych krążków do przyczepiania elektrod poza czepkiem. 
3. Rezerwacji terminów na kabiny BEH i EEG można dokonywać wyłącznie z dwutygodniowym wyprzedzeniem, poprzez wysłanie maila do lab managera – Michała Remiszewskiego (michal.marzec.remiszewski@gmail.com). Rezerwacja terminu jest ważna dopiero po uzyskaniu mailowego potwierdzenia. Gdy następuje zmiana w pierwotnych planach (np. odwołanie przyjścia osoby badanej lub inne wypadki losowe) i badacz orientuje się, że kabina w danym momencie nie będzie wykorzystana mimo pierwotnej rezerwacji, osoba rezerwująca powinna niezwłocznie odznaczyć w kalendarzu swoją rezerwację jako nieaktualną. Zastrzegamy sobie prawo nie przyjmowania rezerwacji od osób, które wielokrotnie zarezerwowały, a następnie nie wykorzystały kabiny. 
4. Kalendarz dostępności terminów w laboratorium jest widoczny tutaj.
5. Osoba przeprowadzająca badanie jest odpowiedzialna za porządek w kabinie i za sprzęt badawczy. Jeśli jest jedyną osobą w pomieszczeniach 4.12/4.13, to odpowiada za całość ich wyposażenia. W przypadku uszkodzenia sprzętu (tak z winy badającego, jak i nie, np. naturalnego zużycia się sprzętu) osoba przeprowadzająca badanie musi dopilnować zgłoszenia i przeprowadzenia jego naprawy, zdobycia funduszy na taką naprawę (np. z funduszy Instytutu Psychologii) i załatwienie wszystkich formalności. 
6. Na komputerach badawczych dostępne jest oprogramowanie do prowadzenia eksperymentów DMDX i PsychoPy. Chęć korzystania z jakiegokolwiek innego oprogramowania musi być wcześniej skonsultowana mailowo z opiekunem laboratorium. Zabrania się instalowania jakiegokolwiek oprogramowania bez zgody lab managera. 
7. Każda osoba przeprowadzająca badanie otrzyma własną przestrzeń na dysku na komputerze badawczym. Wszystkie procedury powinny zostać skonfigurowane tak, by wyłączanie tam nagrywać pliki. 
8. Po zakończeniu własnego bloku badań osoba prowadząca badania powinna posprzątać po sobie kabinę (np. pozbierać kwestionariusze i inną dokumentację), a także zarchiwizować dane. Dane i inne materiały badawcze będą usuwane po zakończeniu bloku badań. 
9. Dostęp i zakres dostępu do części kuchenno-sanitarnej, kserokopiarki i pozostałego wyposażenia laboratorium jest możliwy tylko po mailowym uzgodnieniu szczegółów korzystania z opiekunem laboratorium.